1-) Ayyıldız pazarlama ve ticaret danışmanlığı ile çalışarak maliyetimi düşürmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

İlk önce firmamızdan randevu almalısınız, daha sonrasında yetkili kişi firmanıza gelip iş'i daha detaylı olarak size anlattıktan sonra bizimle çalışmak istediğinizi belirttiğinizde ön sözleşme imzalanacaktır.

 

2-) Ön sözleşme nedir?

Danışmanlığını yapmaya başlayacağımız firmanın bizimle çalışmaya başladığının ve bizim bünyemizde satın almasını yaptığımızı belgeleyerek tedarikçi firmaya sunacağımız belgedir.

 

3-) Ayyıldız danışmanlık ile ön sözleşme imzaladıktan sonra ne zaman uygun şartlarda malzeme alımı yapılmaya başlanacak?

Ön sözleşme imzalandıktan sonra firmanın varsa satın almasıyla yoksa firma yetkilisi ile satın alma yapılacak ürünlerle ilgili bir liste oluşturulacak. Listede belirtilen malzemelerin bazıları için kalite belgesi talep edilecekse veya numune talep edilecekse bunların bilgileri ve firma bu ürünleri en son tedarik ettiği faturaların fotokopisinide bize gönderdikten sonra; bünyemizdeki diğer satın almasını yapacağımız firmalarla bir çoğunluk elde edilip tedarikçi firmalarla görüşülüp anlaşma sağlandıktan sonra satın alma firmanın onayına sunacağız. Varsa bir talebi örneğin; kalite belgeleri veya numune gibi bunları sağlayacağız. Herşey tamamlandığında ve satın alma yapan firmada onayladıktan sonra satın almacı firma ile asıl sözleşme imzalanacak daha sonrasında malzeme tedariki yapılmaya başlanacaktır.

 

4-) Maliyetlerimiz ne zaman düşecek?

Satın alma firmaların bize gönderdiği malzeme listesini ve tedarik ettiği faturanın fotokopisini bize gönderdikten sonra üzerinde çalışacağız.Bu ürünlerin ve daha sonra diğer eklenecek ürünlerin Tedarikçileriyle anlaştıktan sonra malzeme alımı yapıldıktan sonra 6 ay veya 1 sene sonra Ayyıldız danışmanlık olarak satın almasını yaptığımız firmalara bir sunum hazırlayacağız. Bu sunumda bizimle çalışmadan önce tedarik edilen malzemelerin sizden istediğimiz fatura fotokopisindeki  birim fiyatlarını baz alarak ne kadarlık malzeme alındıysa tutarını ve bizimle çalıştıktan sonra kalem kalem malzemelerin ne kadara aldığımızı göstereceğiz. Aradaki fark 6 ay veya 1 senede sizin maliyetinizi ne kadar düşürdüğümüzü ve size ne kadar para kazandırdığımızı göstermiş olacağız.

 

5-) Biz ürünlerimizi büyük firmalardan tedarik ediyoruz ve bu tedarik ettiğimiz firmalar sizle konuşmazlar bile, Bu durumda ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Biz her malzemenin maliyetini düşürücez taahhütünde bulunmuyoruz biz ücret talep etmeden sizin için emek harcayarak firmaların maliyetini düşürüceğimizi söylüyoruz. Bu A malzemesinden olmaz B malzemesinden olur. Ve bu gibi durumlarda bu büyük firmalarla değilde tüm kalite belgeleri olan daha düşük profilli firmalarla çalışarak bu konuyu aşmaya çalışacağız. Bu şekilde büyük firmaların pazar paylarını küçük firmalara aktararak tedarikçinin pazar payını büyütmüş büyük firmalarında pazar payını almış olacağız. Bu şekilde çalıştığımızda bir zamandan bir seviyeden sonra büyük firmaların ilgisini çekecek ve bizle konuşmak isteyeceklerdir.

 

6-) İrsaliye/Fatura ve Ödemeler Kime yapılacak?

Tedarikçinin keseceği irsaliye ve fatura satın almasını yaptığımız firma adına kesilecektir. Satın alma yapan firmada ödemesini tedarikçiye ödeyecektir.

 

7-) Ödeme koşulları uygun olacak mı?

Tedarikçi firma ile bu konuda anlaşmaya çalışacağız. Hedefimiz tüm firmaların 90 gün vade ile ödeme koşulları olmasıdır. Tabi ilk çalışmaya başlandığında 2-3 alım için peşin ödeme olabilir. Diğer bir hedefimizde tedarikçiyi garanti altına almak için ve uygun şartlarda tedarik edebilmek için DBS ile çalışmaktır.

 

8-) İstediğim ürünü kendim başka bir firmadan tedarik edebilecekmiyim?

Satın almasını yaptığımız firmalar istemesi durumunda kendisi başka bir tedarikçiden malzeme alabilecektir. Bizim amacımız satın alma yapan firmanın maliyetini düşürmektir. Bu maliyeti biz herhangi bir ücret talep etmeden sizin adınıza kafa yorarak çalışarak zaman harcayarak düşürüyorsak bizim anlaştığımız tedarikçiden, düşüremiyorsak veya herhangi bir başka sebepten başka firmadan tedarik edilebilecektir.

 

9-) Ben büyük bir firmayım ben ürünümü zaten ucuza alıyorum. Benim gücümden yararlanarak diğer firmaların maliyetini düşürdüğümüzde benim için dezavantaj olur ve ben kazanamamış olurum. Bunun için sizle çalışmamızı gerektirecek ne söyleyebilirsiniz?

Firmaların büyüklüğüne ve malzeme alım tonajına kapasitesine göre firmaların aldığı birim fiyatları değişecektir. Örneğin; bizimle çalışan A firması büyük bir firma ve bir ürünü 3 TL'ye alıyor, B firmasıda küçük bir firma olduğundan aynı ürünü 5 TL'den alıyor. Biz tedarikçi ile konuşup anlaşırken büyük firmanın birim fiyatını 3 TL'den 2,5 TL'ye düşürmeye, küçük firmanında 5 TL'den 4 TL'ye veya 4,5 TL'ye indirmeye çalışacağız. Sonuç olarak bizim firmalara taahhüt ettiğimiz maliyetinizi düşüreceğiz söylemini her firma için sağlamış olacağız.

 

Not: Kafanıza takılan bir konumu var? Birşey mi sormak ve öğrenmek istiyorsunuz veya bir öneriniz mi var?

emrah.sari@ayyildizpazarlama.com'a mail atarak merak ettiğiniz sormak istediğiniz dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR